STRUDEL BÖREK
Tarifi Paylaş
Tarifi Yazdır
  İçindekiler

STRUDEL

Strudel’in kökeni Avusturya Krallığı’dır. Tatlının en önemli malzemesini oluşturan yufka, Ortadoğu kökenli olup zamanında Türkiye üzerinden Macaristan’a ve Orta Avrupa’ya yayılmıştır. Baklavada kullanılan hamuru Macarlar meyveler ile doldurarak değişik bir tatlı elde etmişlerdir. Strudel, 18. yüzyılda Habsburg İmparatorluğu sırasında popüler olan bir tatlıdır. En eski Strudel reçetesi 1696 yılında Viyana şehir kütüphanesinde bulunan el yazması bir reçetedir. Strudel kelime olarak Almanca kökenli olup “girdap” anlamına gelmektedir.

MALZEMELER:

Hamuru için:

300 gr un

Tuz

60 ml Alfa Ayçiçek Yağı

150 ml ılık su

50 gr Alfa Chef

Ekstra un ( işlemek için)

Dolgusu için:

4 adet orta boy kırmızı elma

15 gr Alfa Chef

45 gr  toz şeker

75 gr kuru üzüm

45 gr file badem

4 gr vanilya

7 gr tarçın

  Yapılışı

Hamuru için:

Unun ortasını havuz gibi açıp içerisine tuzu, ılık suyu, Alfa Ayçiçek ve Alfa Chef’i koyun yoğurun. Yumuşak bir kıvam alana kadar bu işleme devam edin. Yaklaşık 8 dk. yoğurun, aksi halde hamurunuz sert bir yapı alacaktır. 

Hamuru top şekline getirin. Üzerini yağlayın, bir tabağa koyun.

Şimdi üzerini sıcak bir tava ile kapatın. Ancak kapattığınız tavada önceden su kaynatın, suyu döküp tavayı hamurun üzerine o şekilde     kapatın. Bu şekilde 30 dk. dinlendirin. Bu sırada iç dolgunuzu hazırlayın.

Dinlenen hamurunuzu iyice unlanmış bir bez üzerine yayın. Daha sonra merdane ile 60*60 cm olacak şekilde açın. 

Hamurun kenarlarından 3’er cm boşluk bırakarak elmalı iç dolgunuzu koyunuz. 

Bezi kullanarak hamurunuzu rulo hale gelecek şekilde katlayınız. 

Rulo hale getirdiğiniz hamuru fırın kağıdı serdiğiniz bir tepsiye alın. Üzerine erittiğiniz Alfa Chef ile yağlayın. Önceden ısıtılmış 200 °C’de 30-35 dk pişirin.

Fırından aldıktan sonra üzerine pudra şekeri eleyin ve dilimleyerek servise sunun. 

İç Dolgusu için:

Elmaları dört eşit parçaya bölün. Çekirdekli kısımlarını çıkarın ve kabuklarını soyun. İnce ince, cips şeklinde ya da küçük küpler halinde elmaları doğrayın.

Alfa Chef ve toz şekeri bir tavaya alın. Yaklaşık 2-3 dakika rengi karamel olana kadar pişirin. Doğranmış elmalar, file badem ve ıslatıp suyunu süzdüğünüz kuru üzümleri ekledikten sonra 10 dakika kadar kavurun.

Vanilya, toz şeker ve tarçını ekleyin. Son kez karıştırıp ocaktan alın ve  soğumaya bırakın.