• , ustaların sağ kolu.
  • , değişmeyen kalitesi ve performansı ile ustaların yanında...
  • , özel geliştirilmiş ürünleriyle bitmiş ürüne fark katar.
  • "Usta" kullanır.

Püf Noktaları

MAYAYI NASIL KULLANMALIYIZ?

• Maya konusunda bilinmesi gereken en önemli şey; yaşayan bir hücre olduğu ve görevini yapabilmesi için uygun bir ortamın yaratılması gerektiğidir. Maya, dallanarak gelişen ve sporlar üreterek yeni bitkilerin üremesini sağlayan çok küçük bir mantar çeşididir.

• Maya gelişirken, karbondioksit gazı çıkarır. Hamura karıştırıldığı zaman çıkardığı bu gaz glütenin ekmek çeperlerinin genişlemesine yol açar. Hamurun kabarması budur. Taze mayadaki bitkiler canlı ve etkin olduğundan kolay bozulabilir. Bu yüzden ancak 4 gün kapalı bir kavanozda, buzdolabında saklanabilir. Taze maya, dokunulduğunda serin ve macun kıvamındadır. Rengi gridir, kokusuzdur. Kullanırken kolayca kırılıp ufalanması gerekir. Kuru, ekşi, kokulu ya da üstünde koyu renk çizgiler olan mayaları kullanmayınız.

• Maya 40°C'nin üstündeki sıcaklıklarda ölür. Maya en iyi oda sıcaklığında, unun ve sıvı malzemenin sıcaklığı 25°C-30°C arasında olursa, ürer.

ŞEKER KULLANIMININ PÜF NOKTALARI

Şeker, mayanın beslenmesi için gerekli besini sağlar ve hamura tat verir. Aynı zamanda hamurun güzel renk almasını sağlar. Hamurda yeterince şeker yoksa, maya şekerin tümünü karbondioksit yapımında kullanarak, pişmiş hamurun bronz gibi kızarmasını önler. Fazla şeker kullanmak, hem mayanın üremesini yavaşlatır hem de hamurun kabarma süresini geciktirir.

EKMEK YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Ekmeğinizde kullanacağınız un çeşidi ya da çeşitleri aslında kişisel zevklere bağlıdır; ama en iyisi sert buğdaydan öğütülen undur. Bu unlarda hamurun daha esnek olmasını sağlayan glüten maddesinin oranı yüksektir. Ekmek yaparken kullandığınınız un ve sıvı maddelerin oda sıcaklığında olması gerekmektedir. Eğer un çok soğuksa, fırında ılıklaştırılabilir.

JELATİN İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

• Jelatin, hayvanların paça kısımlarıyla kemiklerinden elde edilen saydam ince yapraklar halindedir. Katkısız haliyle, tatlı, şekerleme, salata ve elmasiyelerin hazırlanmasında kullanılır. Bunun dışında pasta ve dondurma yapımında da kullanılmaktadır.

• Jelatin tatsız ve kokusuzdur; belirgin özelliği bir sıvının içinde eritildikten sonra soğukta bırakılırsa pelteleşip tutması, ısıtıldığı zaman eriyip sıvıya dönüşmesidir. Jelatin toz ya da yaprak halinde bulunabilir. Her iki biçimde de, önce biraz su ya da öteki sıvılar içinde yumuşatılıp sonra hafif ateşte eritilir. 500 gr'lık sıvıyı pelteleştirmek için 20 gr. yaprak jelatin (4 yaprak) ya da 15 gr. toz jelatin (3 çorba kaşığı) gereklidir.

• Sıcak günlerde ya da buzdolabınız yoksa, yukarıdaki jelatin miktarını 3'te 1 oranında arttırmak gerekir. Genellikle, özellikle de tarifte yazılmadıkça jelatini doğrudan soğuk ya da sıcak süte atmayıp (sütün pürtükleşmesini önlemek için) önce biraz sıcak suda eritip, soğuk (ama çok soğuk olmayan) süte eklemek gerekir.

GLAZÜR YAPIMININ PÜF NOKTALARI

• Yaptığınız glazürünüz eğer çok ince yapılı olduysa, şeker ekleyerek kıvamını arttırıp kalınlaştırmaya çalışmayın.

• Şeker içine suyu çekeceği için, glazürünüz sulanacaktır. Şeker yerine Alfa Krema koyarsınız glazürünüzü istediğiniz kıvam ve kalınlığa getirebilirsiniz.

TATLILARDA TUZUN ÖNEMİ

Tuz çok önemlidir. Bir parça tuz tüm tatları daha çok ortaya çıkaracaktır. Çilekli bir pastada daha çok çilek, çikolatalı bir kekte daha çok çikolata tadı almanıza yardımcı olacaktır.

TART YAPIMININ PÜF NOKTALARI

• Mükemmel bir tart hamuru elde etmek için kullanılan tüm malzemelerin çok soğuk olmasına dikkat edilmelidir. Her malzeme kullanılmadan hemen önce buzdolabından çıkarılmalıdır. Un, tuz, pudra şekeri de en az yarım saat soğutulduktan sonra eklenmelidir.

• Hamurun az yoğrularak hazırlanması çok önemlidir. Mikserde hazırlanmalı ve fazla yoğurulmamalıdır. Mikseri bir çalıştırıp, bir durdurarak çok kısa bir sürede hazırlanmalıdır. Hamur hazırlanırken de, açarken de hızlı olunmalıdır. Yağın içinde tane tane kalmasına dikkat edilmelidir. Böylece çıtır çıtır ama, ağızda dağılan nefis bir tart hamuru elde edilecektir.

• Daha lezzetli tartlar için, hamurun hazırlandıktan sonra buzdolabında 2 saat bekletilmesi gerekir. Mümkünse tart kalıbına yerleştirdikten sonra da buzdolabında 30-45 dakika daha dinlendirilmesi lezzeti artıracaktır.

• Hamuru açarken çok az un kullanmaya dikkat edilmelidir. Kalıba koymadan önce üzerindeki fazla unlar bir fırça yardımı ile temizlenmelidir. Fazla un piştikten sonra hamurun sert olmasına yol açar.

• Hamurun her yerde eşit kalınlıkta olmasına dikkat edilmelidir. Bu aşamada içindeki yağın erimemesi için ellerinizi sık sık buzlu suya batırıp, soğutun. Bu işlemi oldukça hızlı yapın ve tekrarlayın.