ANA SAYFA / PÜF NOKTALARI / JELATİN İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER
PÜF NOKTALARI
JELATİN İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

• Jelatin, hayvanların paça kısımlarıyla kemiklerinden elde edilen saydam ince yapraklar halindedir. Katkısız haliyle, tatlı, şekerleme, salata ve elmasiyelerin hazırlanmasında kullanılır. Bunun dışında pasta ve dondurma yapımında da kullanılmaktadır.

• Jelatin tatsız ve kokusuzdur; belirgin özelliği bir sıvının içinde eritildikten sonra soğukta bırakılırsa pelteleşip tutması, ısıtıldığı zaman eriyip sıvıya dönüşmesidir. Jelatin toz ya da yaprak halinde bulunabilir. Her iki biçimde de, önce biraz su ya da öteki sıvılar içinde yumuşatılıp sonra hafif ateşte eritilir. 500 gr'lık sıvıyı pelteleştirmek için 20 gr. yaprak jelatin (4 yaprak) ya da 15 gr. toz jelatin (3 çorba kaşığı) gereklidir.

• Sıcak günlerde ya da buzdolabınız yoksa, yukarıdaki jelatin miktarını 3'te 1 oranında arttırmak gerekir. Genellikle, özellikle de tarifte yazılmadıkça jelatini doğrudan soğuk ya da sıcak süte atmayıp (sütün pürtükleşmesini önlemek için) önce biraz sıcak suda eritip, soğuk (ama çok soğuk olmayan) süte eklemek gerekir.